"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Жаңажол ауылының негізгі орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Основная средняя школа села Жанажол отдела оброзования по Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Біздің әлументтік желілер

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

«Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі» тақырыбында ашық сабақ

07.12.2020

1 сыныпта бастауыш сынып мұғалімі Е.Б.Рахимжанова «Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі» тақырыбында ашық сабақ өткізді.

 

 

Пән:Сауат ашу                                                Мектеп: Жаңажол ауылы №7 негізгі мектеп

Ұзақ мерзімді жоспарлаудағы тарауы:

«Менің отбасым және достарым»

Күні: .....                                          Мұғалімнің аты-жөні: Рахимжанова Е.Б.

Сыныбы:1  сынып                                   Қатысқандар:  9         Қатыспағандар:  0

Сабақтың тақырыбы

«Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі»

Оқу мақсаты:

1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.1.8.1 берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту

1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу)

1.2.1.1 сөз/сөйлем сызбасын оқу

1.3.11.1 сөйлемдерді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қодану.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы орындауы тиіс:

І әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

Сюжетті сурет бойынша жетекші сұрақтар көмегімен шағын әңгіме құрап айту.

І әрпі бар сөздерді буындап және жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу.

Сөз сызбасын оқу.

Сурет бойынша сөйлем сызбасы негізінде сөйлем құрастыру.

Көпшілік оқушы орындауы тиіс:

Сюжетті сурет бойынша  берілген сөз, сөз тіркестерін қолданып, шағын әңгіме құрап айту.

Сөз, сөйлем сызбасын үлгі бойынша оқу және құрастыру.

Сөйлемде бас әріппен бастап жазып , сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.

Кейбір оқушы орындауы тиіс:

Берілген сюжетті  сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту.

Сөйлем түрін ажыратып , сөйлем сызбасы негізінде сөйлемнің емлесін сақтап жазу.

Бағалау критерийлері

Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді.

Берілген сюжетті  сурет бойынша шағын әңгіме құрап айтады.

Тұтас және буындап оқиды.

Сөз сызбасын оқиды.

Сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды.

Тілдік мақсаттары

Оқушылар

І әрпін таниды.

Терминология:

Ірімшік –сүттен алынатын тағам.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Әріп пен дыбыстың айырмашылығы қандай?

І әрпі қандай дыбыс?

І әрпі сөздің қай буынында кездеседі?

Жазуға арналған тапсырмалар:

І әрпін басып және өздігінен көркем жазу. Суреттерге сәйкес әріпті жаз.

Құндылықтарға баулу

Отбасы иелерін және мамандық иелерін атай отырып құрметтеу құндылықтарына баулу.

Жұппен, топпен жұмыс жасата отырып ынтымақтастық құндылығына баулу.

Сюжетпен жұмыстау барысында жауапкершілік құндылығын сезіндіру.

Пәнаралық байланыс

Отбасы туралы әңгімелеуде дүниетану және өзін-өзі тану пәндерімен байланысты

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Менің отбасым.

Ұ дыбысы мен әрпі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған жаттығу кезеңдері

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

Психологиялық дайындық

(МК;Ұ): «Ыстық лебіз»

  • Шеңберге жиналып бір-біріне жылы лебіз, тілек айту.

 

ҰЖ:«Құпия зат»(өткен материалды пысықтау арқылы жаңа сабақтың мақсатын анықтау , зейінді шоғырландырыу)

 

Қандай әріппен танысатынымызды білу үшін мына суретке назар аударамыз.

Яғни ендігі өтетің дыбысымыз І дыбысы.

І дыбысы дауысты дыбыс.

Тапсырма:

-Қандай дыбыс?

-Ірімшік сөзінде неше буын бар?

-І дыбыс бар қандай сөздерді білесіңдер?

-Неше дауысты неше дауыссыз дыбыс бар?

-І і әрпіне сөз құрау.

-І і әрпі неліктен дауысты дыбыс?

-Дыбыстық талдау жаса.

(оқушылардың жауабы)

Мысал келтіреді.

Іі әрпіне байланысты ірімшік сөзіндегі І әрпінің дауысты дыбыс екенін түсіндіру.

КБ:Пікір

Сен бүгін сұрақтарға жақсы жауап бердің, бірақ дыбыстық талдауда ойыңды тиянақта.

Жаңа тақырыпты ашу мақсатында бейнефильм көрсету

 

БК:Әріnті тaниды, aжырaтaды  және оны дыбысnен сәйкестендіреді.

ДЖ.

ӨЖ: «Модельдеген жазылым» әдісі

(жаңа сабақты меңгерту арқылы таза,көркем, ұқыпты жазуға баулу, басып жазу дағдыларын қалыптастыру)

Нұсқау:

1.Түрлі ресурстарды пайдаланып Іі әрпін құрау.

2. Іі әрпінің жазбаша түрін ауада жазу.

Тапсырма:

-Іі әрпін басып таза көркем жаз.

ҚБ:смайликтермен графикалық бағалау.

 

БК:

Бeрiлгeн cюжeттi cурeт бойыншa шaғын әңгiмe құрaп айтады.

ТЖ: «Броундық қозғалыс»әдісі (жаңа сабақты меңгерту, өзара құрмет құндылығын, қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру).

Оқулықта берілген сурет бойынша әңгіме құрастырту үшін сынып ішіне тақырыпқа қатысты мәліметтер мен ақпараттар орналастырылады. Оқушылар бүкіл сынып ішінде қозғала жүріп, берілген тақырып бойынша ақпарат жинайды.

Оқушыларға берілетін тапсырма сұрақтарым

Тапсырма:

  • Оқушы қайда бара жатыр?
  • Мектепке оқушылар не үшін барады?
  • Құрамында Іі дыбысы бар сөздерді тауып , дыбыстық талдау жасау
  •  
  • Оқушы қайда бара жатқанын , онда не үшін баратынын айтады.
  • Құрамында Іі дыбысы бар сөздерді тауып, дыбыстық талдау жасайды.

 

Кері байланыс:топаралық бағалау

 

 

Сергіту жаттығуы орындалады

 

Көңілді күн әнімен билеу

 

Бағалай критерийлері

Тұтас және буындап оқиды

 

ҰЖ: “Модельденген оқылым” (жаңа сабақты жетілдіру, оқылым дағдыларын қалыптастыру.)

Тапсырма:

Қарамен жазылған сөздерді ретімен оқы

I Дыбысы қай жерде келіп тұрғанын тап

Сөздердің мағынасын ашу

Іштей оқы, ызыңдап оқу, тізбектей оқу

Ін іс іл ірі

Іні тіс шіл тіл

ҚБ: сөздің басында, ортасында, соңында кездесетінін айтады

 

Қорытынды жауап сараланады.

ҚБ: Пікір Сөздерді оқи алдын, мағынасын аштың түсінігіңді жеткіздің.

 

ТЖ: “Ой қозғау” стратегиясы

(Жаңа білімді бекіту, білімді шығармашылық тұрғыда қолдану дағдысы)

Тапсырма:

- Мақалды буындап немесе тұтас оқы.

-Мағынасын аш.

А қыл ды іс тын ды ра ды,

А қы мақ тіс сын ды ра ды.

ҚБ: Мақалды буындап оқиды. Мағынасын ашады.

Уәждеу: Жақсы оқыдың, мағынасын аштың.

 

Бағалау критерийлері:

  • Сөз сызбасын оқиды.
  • Сөйлемде  бас әріппен бастап жазып , сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды.

 

ӨЖ «Әріпті тап» (жаңа материалды бекіту, сыни ойлау дағдысын қалыптастыру.)

Тапсырма:

1.Тиісті әріпті қой.

2.І дыбысына талдау жаса.

3.Сызба бойынша сөйлем құрастыр, тиісті тыныс белгісін қой.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

  1. Тиісті әріпті қояды.
  2. І і дыбысына талдау жасайды.
  3. Сызба бойынша сөйлем құрастырады.

ҚБ: І дыбысына талдау жасайды, сызба бойынша сөйлем құрастырып , тыныс белгісін табады.

 

Ынталандыру: графикалық жұлдызша беру.

 

ӨЖ

“Кім зерек” (Жаңа сабақты қорытындылау. Сыни тұрғысынан ойлау дағдысын қалыптастыру)

Тапсырма:

- Суретті ата.

- I әрпі бар сөздерді сызбамен сәйкестендір.

-Суреттерге байланысты сөйлем құра

 

 

 

 

 

Дескриптор:

Суретті атайды.

І әрпі бар сөздерді сызбамен сәйкестендіреді.

 

Ынталандыру: Бағалау “Көңілді жұлдызшалар”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттер, оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптер

 

Іі  Іі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ соңы

2 мин

 

Бүгінгі сабақта не істедік?

Сабақ қызықты болды ма?

Нені үйрендің?

Неден қиналдың?

 

 

Бағдаршаммен бағалау

Қосымша ақпарат.

Шіл құсы. Бұлардың салмағы 400-500 г болатын кішірек құс, түсі қоңыр-сұр болады.

Біздің, елімізде терістік тайғаға дейін кең тараған. Соңғы жүз жылдың ішінде, ағаштарды кесу және жерді жыртудың салдарынан, шілдер солтүстікке қарай ауысқан. Кәсіптік маңызы бар құстардан кекіліктің ерекшелігі, бұлар адамның өңдеген, жерлерінде жақсы мекен ете алады. Таза жер бетінің құсы. Ұяларын шұңқырларға жасап, түбіне жұмсақ, құрғақ шөп және қауырсындарын төсейді, 12-26 жұмыртқа туады да, оны 21 күн басады. Етінің дәмді болуы, өсімталдығы, қыстақтардың маңайына мекендеуі құс аулау шаруашылығы үшін өте тиімді болады.

Еркегінің салмағы 3 кг, ұрғашысы 2 кг болады. Еркегі мен ұрғашысын түсіне қарап ажыратып болмайды. Қырғауыл негізінен жер бетінің құсы. Қалың қамыста, бұталы тоғайда, қалың орманда мекендейді. Олар ұясын жерге салады, негізінен қорегін жерден теріп жейді. Сондықтан да қары қалың жерлерде, тіршілік ете алмайды. Өсімдік дәндерімен, жемістермен және насекомдармен қоректенеді. Қырғауылдар жерге төгілген астықтардың дәндерін теріп жейтін, болғандықтан егін шаруашылығына зиянсыз. Бұл пайдалы құсы ағаш еккен далаларымызға көп жерсіндірудің маңызы үлкен 

Саралау

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қолдау қажет ететін оқушыларға: әңгіме құрауда жетекші сұрақтар беремін, сөздерді буындап және жиі кездесетін сөздерді тұтас оқытамын.

 

Көпшілік оқушыларға: сөз тіркестері арқылы әңгіме құрайды, әріптерге дыбыстық талдау жасатып өздеріне таныс сөздердің мағынасын айтады.

 

Қолдауды аз қажет ететін оқушыларға: шағын әңгіме құрауға мүмкіндік беремін, жаңа сөздерге түсінік береді.

Ынталандыру: смайликтермен

Графикалық бағалау

 

Кері байланыс: топаралық бағалау

 

Ынталандыру: графикалық жұлдызша беру 

ҚБ: Пікір Сөздерді оқи алдын,бірақ сөздікпен әлі де жұмыс істе

Уәждеу: Жақсы оқыдың, мағынасын ашуда шамалы қиналдың

Бағалау: Қөңілді жұлдызшалар

Графикалық бағалау, стикерлер арқылы

Топпен жұмыс жасағанда, партада дұрыс отырулары қадағалады

Сергіту сәтін жасау кезіндегі қауіпсіздік

 

Оқу құралын дұрыс пайдалануын, қауіпсіздік ережесін сақтауларын қадағалау.

Рефлексия

Мұғалім жауабы

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

 

 

Оқушылардың бәрі ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

 

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақь жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

-Оқу мақсатын тақырыпқа негізделіп жасалған стандарт құжат ҚМЖ-дан алынды. Сабақ мақсатын оқушылардың үш деңгейіне байланысты оқу мақсатына сүйене отырып жасадым.

-Оқушылардың бәрі сабақ жоспарындағы тапсырмаларды орындай отырып ОМ қол жеткізеді.

-Оқушы қажеттіліктері қанағаттандырылмаса ғана.

-Сабақта оқушылар деңгейіне және оқушылар жауаптары бойынша саралау тапсырмалары дұрыс деңгейде жүргізіледі.

-СЖ бойынша тапсырмалар бір-бірімен байланысты болғандықтан оқушы қажеттіліктері қанағаттандырылып отырғандықтан уақыттық кезең сақталады.

-шіл құсына қосымша ақпарат берілгенде сабақ жоспарынан ауытқулар болады.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге қөңіл бөлу қажет?

 

Просмотров: 773


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст