Бөлім: |
8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
Педагогтің аты-жөні: |
Халимбетова А.А |
Күні: |
24.01.2024ж |
Сыныбы: |
8 |
Қатысушылар саны |
6 |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтердің табиғи топтары және олардың қасиеттері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.1.5 -химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдеу; 8.2.1.6 -химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру |
Сабақтың мақсаты: |
-химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдейді. -химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіреді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасамын Көңілге жағымды орта қалыптастырамын Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалаймын Wordwall платформасында өткен сабақты қайталау «Кім жылдам?» ойыны Миға шабуыл: жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін презентацияда суреттер көрсетем .
|
Оқушылар сабаққа дайындығын шыңдап, мұғалімнің көрсетпесімен тақырыпты ашуға тырысады. |
Білім алушыларға смартсағат арқылы бағалау шкаласы таратылады. Әр тапсырмалар бойынша алған бағаларын жылжыту арқылы сабақтың соңында қорытынды баллдары шығады. |
Кітап, дәптер, тақта, презентация , үлестірме материалдар. https://youtu.be/CHxlMV21_Kg?si=abwBoHA5zkymA0wg
|
|||||||||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе
|
ІІ Жаңа сабақ Жаңа сабақтың тақырыбы және оқу мақсаты хабарланады. Бейне баян көрсетемін. Тақырыпты ашуға қысқаша нұсқау беремін. |
Топтарға тақырыптарына сай бейне баян ұсынылады. Видеоны көріп талқылап болған соң тақырыпты ашуға кіріседі. Оқушылар бір топта орналасқан табиғи ұяластар болып табылатынын және олардың қасиетері ортақ болатынын түсінулері қажет. |
Дискриптор: -химиялық элементтің периодттық кестедегі орнын, физикалы және химиялық сипаттамасын, атомдық құрамын біледі.
|
Бейне баян
https://youtu.be/CHxlMV21_Kg?si=abwBoHA5zkymA0wg https://youtu.be/iUbm966k6jo?si=dTcTPWqozkTl2lmW
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин. |
Жұптық жұмыс . Li,Mg,Ne,Kr,Ca,Na,F,Br,K,Cl,Ar,Be,He,Ba,Sr,Rb,I.
Жоғарыдағы элементтерді табиғи топтарымен топтастыру
Сілтілік металдар
Сілтілік жер металдар
Галогендер
Инертті газдар Бос кестені толтыру. Оқушыларға элементтер карточкасын таратам. Элементке толық сипаттама беру керек. |
Оқушы сұраққа жауап береді, және қолындағы элемент символын бос периодттық кестеге жапсырады. |
Дискриптор: -химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын біледі.
Әр дұрыс жауап 2 балл. |
Тақта , плакат |
|||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс 6 мин
|
Есеп шығару. FILA кестесін қолданып есепті шығарады. Массасы 460 г натрий хлормен әрекеттескенде түзілетін натрий хлоридінің массасын есептеңдер
|
Берілген есепті мұқият оқып, шартын құрып, дұрыс шығару керек. Шыққан есепті жауабымен тексереді. |
Дискриптор: -есеп шартын құра алады; -реакция теңдеуін дұрыс жазады; -есептеу формулаларын біледі.
Дұрыс жауапқа 3 балл |
Кітап , периодттық кесте , дәптер |
|||||||||||||||||||||
Бекіту 5 мин |
«Quizwizzer» платформасымен оқушылар сұраққа жауап береді.
|
Химялық элементтердің тұрмыстық және биологиялық қадеттілігін біледі |
Дискриптор: сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтерге мысалдар келтіреді, маңызын біледі 5 балл |
Тақта Кітап смартфон https://app.quizwhizzer.com/ |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері байланыс «СМС» әдісі Padlet бағдарламасы арқылы бүгінгі сабақты түсінгендіктері туралы кері байланыс аламын .
Үй жұмысы: 3, 3-9 тапс. 121 б.
|
Оқушылар: Сабақ басында таратылған смартсағат арқылы алған бағалары арқылы өзін-өзі бағалайды
|
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
https://padlet.com/fatikha84/padlet-gihhdqed0zuog8q |