"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Жаңажол ауылының негізгі орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Основная средняя школа села Жанажол отдела оброзования по Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Біздің әлументтік желілер

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Биология пәнінен "Гүлдің құрылысы" тақырыбында ашық сабақ 7-сынып.

Жаңажол ауылы негізгі орта мектебі

      (білім беру ұйымының атауы)

 

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Тақырыбы: Гүлдің құрылысы

Бөлім:

Көбею

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

Рахимжанова Нургуль

Күні:

23.01.2024 ж

Сынып:

Қатысушылар саны:    8

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

Гүлдің құрылысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.1.3 айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау;

Сабақтың мақсаты

  • Гүлдің құрылысын айтады;
  • Тозаңдану типтерін және олардың ерекшеліктерін сипаттайды;
  • Қазақстанның шет елден гүл әкелуінің себебін түсіндіреді

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

 

 

 

 

 

Сабақтың басы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

 

Оң жақ және сол жақ жартышарды белсендіру мақсатында «Нейробика» жаттығуы орындалады.

 

 

Үй тапсырмасын пысықтау.

Жұмыс формасы: Жеке

Белсенді оқыту әдісі: «Ой қозғау»

Тәсіл: «Гугл тест»

 

 

Топқа бөлу. Кигіз үй арқылы топқа бөлу әдісі

1-топ:

2-топ:

Миға арналған жаттығуды орындайды

 

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

Оқушылар кигіз үй суретін алады ішінде топ аттары жазылған

Мадақтау

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

  • Вегетативті көбеюге қатысты фактілерді табады.

Бағалау: «Лупа» бағалау әдісі, «Жеке куәлік» әдісі

Кері байланыс: Мадақтау

Кері байланыс: Мадақтау

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

https://forms.gle/BTt6HzXTtto6KWEk8

 

 

 

 

Кигіз үй үлестірмелер

 

Сабақтың ортасы

30 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виртуалды зертхана арқылы гүлдің құрылысымен танысу

 

 

 

 

Мультимедиалық таныстырылым: «Тозаңдану үдерісі»

 

 

1-тапсырма

Жұмыс формасы: топтық

Белсенді оқыту әдісі: «Стоп-кадр» әдісі

Тәсіл: Сұрақ - жауап

Тозан неден тұрады?

Гүлді өсімдіктердің көбеюінің түрлері?

Тұқымдар қандай жолмен таралады?

Өсу үшін барлық тұқымдарға не қажет?

 

 

 

 

2-тапсырма

Жұмыс формасы: Жеке

Белсенді оқыту әдісі: «Ноутбук әдісі»

Тәсіл: Сұрақ - жауап

 1) Гүлдің құрылысы. 2) Гүлдің шет елден әкелуінің себебі неде? 3) гүл импорты мен гүл экспорты ұғымдарының мәнін ашу.

4) Елімізге басқа елден гүл әкеліп өсіруде нені ескеру қажет?

 

 

3-тапсырма:

Жұмыс формасы: топтық

Белсенді оқыту әдісі: «Боулинг»

Тәсіл: (саралау тапсырмалары)

 

 

 

 

 

4-тапсырма:

Жұмыс формасы: жеке

Белсенді оқыту әдісі: «Сұрақ-жауап»

Тәсіл: «Көңілді бақа»

 

 

 

 

Гүл құрылысын көреді. Сабақтың тақырыбын болжайды.

 

 

Оқушылар бейнедегі ақпаратпен танысады

 

 

 

 Тақырыпты болжауға бағытталған сұрақтар қойылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықтағы ақпаратты жүйелеп, сызба-сурет түрінде бейнелеп, қорғайды

 

 

 

 

 

 

 

Тақтадағы сұрақтарға ауызша жауап береді

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақтадағы сұрақтарға ауызша жауап береді

Кері байланыс: Мадақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

  • Тозандану қандай жолмен жүзеге асатынын айтады;
  • Өздігінен тозаңдану үрдісін сипаттайды;
  • Айқас тоқаңдану үрдісін түсіндіреді.

Бағалау: «Лупа» бағалау әдісі, «Жеке куәлік» әдісі

Әр дұрыс жауапқа  баллдық жүйе

Кері байланыс: Мадақтау

 

Дескриптор:

  • Гүлдің құрылысын айтады;
  • Өздігінен тозаңдану үрдісін сипаттайды;
  • Айқас тоқаңдану үрдісін түсіндіреді.

Бағалау: «Лупа» бағалау әдісі, «Жеке куәлік» әдісі

Әр дұрыс жауапқа  баллдық жүйе

Кері байланыс: Мадақтау

Дескриптор:

  • Жабықтұқымдылардың тозаңдануы жөніндегі фактілерді табады.

Бағалау: «Лупа» бағалау әдісі, «Жеке куәлік» әдісі

Әр дұрыс жауапқа  баллдық жүйе

Кері байланыс: Мадақтау

https://amrita.olabs.edu.in/?sub=79&brch=17&sim=198&cnt=4

 

 

 

Мультимедиалық бейнежазба

 

 

 

Мультимедиалық бейнежазба

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ноутбук түріндегі үлестірмелер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://view.genial.ly/65a7813456eb62001474a55e/interactive-content-bowling-quiz

 

 

 

 

 

 

 

https://www.educaplay.com/learning-resources/14540097-7.html

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

 

Рефлексия:

«Білім банкі»

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма: «Гүлдердің алуан түрлілігі және айқас тозаңдану» тақырыбына 150-200 сөзден тұратын эссе жазу.

Kaspi gold картаға пікір жазып, өзінің меңгерген деңгейіне сәйкес білім банкінің ішіне салады.

Сыйлық, тілек

 Kaspi gold карта, Білім банкі, айфон телефон

 

 

     

 

 

 

 

 

 

Тозаң неден тұрады? (аталық жасушаларынан тұрады)

Гүлді өсімдіктердің көбеюінің түрлері? (жынысты және жыныссыз)

Тұқымдар қандай жолмен таралады? (желмен, сумен, жануарлар арқылы немесе тез өсетін тыңайтқыштар арқылы таралуы мүмкін)

Өсу үшін барлық тұқымдарға не қажет? ( су, оттегі және қолайлы температура қажет)

 

 

1) Гүлдің құрылысы. 1 - гүл табаны; 2 - тостаған жапырақша; 3 - күлте жапырақша; 4 - аталығы; 5 - аналығы

2) Гүлдің шет елден әкелуінің себебі неде? Шетелден келетін гүлдер мен жергілікті гүлдердің айыр­ма­шылығы көп. Біздікілер арзан болса да, сапасы төмен және түрлері аз. Кениядан алатын гүлдер тапсырыс бергеннен кейін кесіліп, қорап-қораппен дайындалады. Одан кейін бір аптадай жол жүріп келеді. Қабылдап алғаннан кейін тағы бір жетінің ішінде сатамыз. Сонда біз жаңадан әкеліп, балғын деп сататын гүлдердің өзі 2-3 апта бұрын кесілген. Ал жергілікті гүлдерді ке­сіп бізге жібереді, бірақ соның өзінде олар 4-5 күнде солып қалады»,

3) гүл импорты мен гүл экспорты ұғымдарының мәнін ашу.

4) Елімізге басқа елден гүл әкеліп өсіруде нені ескеру қажет?

 

 

 

 


Текст