Сабақтың мақсаты: көптаңбалы сандармен есептеу дағдыларын жетілдіру; қозғалысқа берілген есептерді шығару мен теңдеулерді шешу қабілетін нығайту.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру. Шаттық шеңбері. Топқа бөлу.
Тірек білімін, білік дағдыларын жетілдіру.
Үй тапсырмасын тексеру. № 6 (2 баған)
120+х*3=375 х=85
24 000:(х-12)=80 х=312
х:26+1654=2610 x=24 856
ІІ. Ой қозғау.
- Балалар, қазір әлемнің назарын аударған жақында қандай жарыс болып өтті.
- Универсиада олимпиадасы өтті.
- Бұл олимпиада қандай ойындарға арналған?
- Қысқы ойындар
- Ол қай қалада болып өтті?
- Алматыда
Дұрыс айтасыңдар, 2017 жылдың 28 қаңтар айында басталып 8 ақпан күні аяқталды. Оған біздің елден де спортшылар қатысты.
- Қандай қысқы спорт ойындарын білесіңдер?
- Хоккей, шаңғымен сырғанау.
Ендеше бүгінгі сабағымызды осы олимпиадаға арнаймыз. Спортшы секілді....
Психологиялық дайындық
С - салмақты
П - парасатты
О - озат
Р - рухты
Т - төзімді
Ш - шыныққан
Ы - ынтымақшыл болайық.
Бүгінгі сабағымызда осы қасиеттер бойларынан табылады деген ойдамын. Сәттілік тілеймін.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Балалар,қазір әрқайсың шаңғышы болып жарысасыңдар. Әр есепті дұрыс шығарсаң, шаңғымен кедергілерден өтіп отырамыз. Ал бізге 5 кедергі бар екен. Сөйтіп сабақ аяғында кім озып келетінін анықтап бағалаймыз.
№1-есеп
Жауаптарын сандықшадан ізде.
1112*30 33,360
4440:40 111
10640:2 5320
88080:20 4404
Балалар дұрыс бірінші кедергіден өттік. Ал енді екінші кедергіден өтуге бізге 1 емес 2 тапсырма берген екен.
№2-есеп
Қатесін тап. Дұрыстығын тексер.
№3-есеп
2597*32+280448:56=88 112
2700+20124:387-509=2243
750+(11267+1522):203=813
ІV. Сергіту сәті: күн, жаңбыр, қар, жел.
Дұрыс балалар енді 3 кедергі күтіп тұр ал осыдан өте аламыз ба?
№4 (а)
Екі айлақтан бір мезгілде бір-біріне қарама-қарсы бағытта теплоход пен моторлы қайық шықты. Теплоход 33км/сағ жылдамдықпен,моторлы қайық 25км/сағ жылдамдықпен қозғала отырып,олар 3 сағатта кейін кездесті. Екі айлақтың арақашықтығы нешеге тең?
Ш: 33
км/сағ+25км/сағ=58
58км/сағ*3сағ=174 км
- Дұрыс балалар, енді нешінші кедергіге келдік?
- Төртінші.
- Дұрыс, бұдан да өтіп кетеміз деген ойдамын.
№5-есеп
Ойлан тап.
- Есепті алып тақтаға шығарамыз.
234*908=212 472
72 900:972=75
209*905=189 845
102 555:265=387
233*630=146 790
242 963:427=569
№6-есеп
- Төртінші кедергі бітті, ал енді соңғы кедергі - бесінші. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.
8т 2ц=8200
60000 кг = 600ц
6км 90м =6090 м
5 сағ 8 мин= 308 мин
8 м2 54 дм2= см2
486 с= 8 мин 6 с
VІ.Сергіту сәті: Іс-қимылдарды қайталау.
№8-есеп
Каспий теңізінің ауданы 376 000 км2, бұл Арал теңізінің ауданына қарағанда 339 500 км2 артық. Арал теңізінің ауданы қандай?
Ш: 376 000-339 500=36 500 км2 Арал теңізінің ауданы.
Қорытынды: Ұнады, ұнамады.
Үйге тапсырма. №5, 2,4 баған, №6, 2 баған.
Бағалау. Мадақтау, шаңғышыны табу, жақсы оқушыларды атап кетту.