Пән:сауат ашу Сынып: 1 |
Мектеп: №7 негізгі мектеп Мұғалімнің аты-жөні:Кенжебаева Айнур Карекеевна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақ тақырыбы |
«Менің отбасым.»Ұ дыбысы мен әрпі. |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.1.2оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
|||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ұ дыбысы мен әрпін таниды, меңгереді. Көптеген оқушылар:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбір оқушылар: Буындардан сөздер құрай алады.Сөздерді талдай алады. |
|||||
Бағалау критерийлері |
Өткен дыбыстарды дұрыс айта алады.Буындардан сөздер құрай алады.Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
|||||
Тілдік мақсаттар
|
Ұшақ-самолет-plane Тікұшақ-вертолет- helicopter |
|||||
Құндылықтарды дарыту
|
Топтық жұмыс кезінде бірін-бірі тыңдайды, басқа сыныптастарын құрметтейді.
|
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Көркем өнер |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Видеоролик,слаид,парақшалар,суреттер,ұяның макеті.
|
|||||
Бастапқы білім
|
Өткен әріптерді таниды,оқи алады. |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы 2 минут Ширату |
Қуанамын мен де Қуанасың сен де, Қуанайық достарым, Арайлап атқан күнге! -Балалар, бүгін сабағымызда бір ерекшелік бар.Ол қандай ерекшелік деп ойлайсыңдар?
-Дұрыс айтасыңдар, бізге бүгін қонақтар келіп отыр екен.Олай болса, қонақтармен сәлемдесіп алайықшы. Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз Сәлем беріп сіздерге Бас иеміз біз!
Шап, шап, шапалақ! Шап, шап, шапалақ! -Бір, екі, үш -Бір, екі, үш Бойға жинап күш Тапсырмадан қашпаймыз Сабақты біз бастаймыз. -Қандай сабақ бастаймыз?
Сауат ашу! -Тамаша!Олай болса, сабағымызды бастайық! (Бүгінгі сабағымыз ерекше сабақ болғандықтан қазір шашу шашылады.Шашудағы конфеттерде ұшақпен тікұшақтың суреттері бар.Сол бойынша екі топқа бөлеміз.) |
|
||||
Сабақтың ортасы 3 минут
5 минут
10 минут
2 минут
3 минут
2 минут
3 минут
3 минут |
-Балалар,сендердің топтарында қандай ойыншықтар тұр? -Дұрыс айтасыңдар -Қазір біз осы ойыншықтарға байланысты «әуежай» деген мультфильм көреміз. (Видеоролик көрсету)
-Балалар, мультфильм не жайлы? -Қандай сөзді басқа сөзге қарағанда жиі естідік? - Ұш, ұшақ сөздері қандай дыбыстан басталып тұр екен? - Олай болса біз бүгін қай дыбысты өтеміз болжап көріңіздерші. - Дұрыс. -Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы ұ дыбысы мен әрпі .
Осы суреттердегі заттардың аттарын атап шығайық. -Соңғы суретте не көрдік? - Дұрыс. - Ұлу сөзінің бірінші буыны қанша дыбыстан құралған? - Ол қандай дыбыс?( Ұ дыбысы) - Дұрыс -Екінші буны неше дыбыстан құралған? - Олар қандай дыбыстар? Ұ дыбысын барлығымыз айтып көрейікші
(Ұлу ,ұршық жайлы айтып кетемін.)
Жазылым (Тақтаға жазып көрсету)
(Ұның бас әрпінің жазылуы.)Тыңдалым Ауада, алдарындағы парақтарға кейін дәптерлеріне жазғызу. (ұның кіші әрпінің жазылуы.)Тыңдалым Сергіту сәті
Оқылым (Оқулықпен жұмыс)
Оқулықтағы отбасы мүшелерін атап, суреттерді сәйкестендіру.
Тізбектеп оқу (Екі топ алдарындағы парақшалардағы сөздерді тізбектеп оқиды.) Ұр ұн ұш ұста ұршық ұнтақ т.б.
« Жоғалған дыбысты тап » ойыны Суреттердің астындағы сөздерді оқып, жоғалған дыбыстарды жазу. Саусақ арқылы бағалайды оқушылар.
« Артық суретті тап »
Берілген суреттерді атап, ұ дыбысы жоқ суретті қоршау.
Шапалақ арқылы бағалау
« Сөз ойла, тез ойла » ойыны.
Берілген буындардан сөз құрау.
Үш түс арқылы бағалау |
Интер белсенді тақта
видеоролик
суреттер
Аудио жазба
Парақшалар
Суреттер
Буындар жазылған парақшалар
|
||||
Сабақтың соңы |
«Сұрақ-жауап» Ұ дыбысы мен әрпіне қатысты меңгерген білімдерін қорытындылау.
Әр топ өздерінің топтарының атын оқып, үш тілде айтады.
« Менің ұям »
Әрбір ұяның өзіне тән түсі бар жасыл - барлығын түсіндім , сары - қиындықтар болды , қызыл-түсінбедім.Әр оқушы өз деңгейіне сәйкес ұяларының жанына барып тұрады. |
Silhaiette spring tree |
||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
Буындардан сөздер құраған кезде қабілеті жоғары оқушыларға саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы көмек көрсетіледі.Сабақта тапсырмаларды орындағанда көмек қажет ететін оқушыларға саралаудың «дереккөздер» тәсілі арқылы көмек көрсетіледі.
|
|
|
||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1:
2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |